6 sposobów na wydłużenie żywotu Twoich kicksów

Pragniesz by Twoje Nike Air Force 1 lub Puma Creepers żyły jak najdłużej? Oto 6 sposobów na to, by Twoje ukochane sneakersy służyły Ci tak długo, jak to tylko możliwe!

  1. Para do pary

 

Posiadanie więcej niż jedna para sneakersów to świetny sposób na utrzymanie lepszej kondycji każdej z nich, więc dlaczego nie zrobić miejsca na dodatkowy komplet kicksów w swojej szafie? Korzystanie z obuwia w sposób rotacyjny może podwoić ich czas użytkowania. Jest to także świetna strategia, jeśli nosisz się w różnych kolorach i stylach lub chodzisz na wiele różnych rodzajów treningów, krzyżując z sobą siłownie i trening funkcjonalny lub bieganie i fitness. Dlaczego? Prawdopodobnie będziesz chciał używać różnych rodzajów sneakersów do różnych ćwiczeń. Szybko zauważysz, że biega się dużo lepiej w butach biegowych, a ciężary dźwiga lepiej w kicksach o dodatkowej stabilizacji i twardszej podeszwie. Pamiętaj więc, że buty trzymają się dłużej, gdy używasz dwóch lub trzech par na co dzień lub podczas swoich ćwiczeń. Tak jak i Ty, pianka w butach wymaga regeneracji pomiędzy jednym treningiem a drugim, a pozostawiając im kilka dni odpoczynku, pozwolisz piance powrócić do swojej normalnej wielkości i funkcjonalności. Szybko zauważysz ich lepszą wydajność i zdecydowanie podniesie się Twój komfort użytkowania.

  1. Pozbywaj się wilgoci bez użycia ciepła

 

Wilgotne buty są świetną pożywką dla bakterii powodujących nieprzyjemne zapachy. Nike również nie lubi wsadzać stóp do butów z mokrymi wkładkami. Ponieważ ciepło może uszkodzić twoje sneakersy, unikaj suszenia ich w suszarce po deszczowym biegu. Zamiast tego, wysusz je natychmiast, napychając ich środek gazetą. Wymień gazetę co trzy lub cztery godziny, ponieważ pochłonie ona wówczas więcej wody.

 

  1. Czyszczenie? Tylko na sucho!

 

Zapamiętaj to dobrze: pod żadnym pozorem nie wkładaj butów do pralki. Moczenie nie pomaga w najmniejszym stopniu budowie podeszwy lub cholewki. Aby utrzymać czystość na zewnątrz butów, zainwestuj w dobrej jakości sportowy środek do czyszczenia butów i regularnie szoruje ich powierzchnię za pomocą starej szczoteczki do zębów. W przypadku wnętrza kicksów Nike czy Reebok spróbuj użyć kwasku cytrynowego, sody oczyszczonej lub innych podobnych produktów deodoryzujących (ale suchych!). W innym przypadku na pewno zauważysz pierwsze rozklejenia swoich ulubionych kicksów.

 

  1. Nie stroń od szewca

 

Nawet najlepszej jakości buty wreszcie ulegną rozklejaniu i innym zniszczeniom podczas intensywnego użytkowania. To przecież tylko przedmioty – element codziennej garderoby! To jednak, co sprawia, że często decydujemy się na wyrzucenie butów sportowych zwykle mogło zostać zawczasu zauważone i naprawione. Małe rozklejenie podeszwy jest dla przykładu zwykle niegroźne i szybko zreperowane uchowa buty przed dalszą destrukcją. Czasami zbyt duża szkoda jest już nie do naprawienia i kwalifikuje buty na śmietnik, jednocześnie ciągnąc za sobą inne uszczerbki. Regularne wizyty u szewca lub samodzielne (w ramach umiejętności i możliwości) reperacje kicksów mogą wydłużyć ich dobry stan nawet o parę sezonów. Warto walczyć o tę miłość!

 

  1. Zmień na inne

 

Wszyscy jesteśmy winni noszenia naszych kicksów po treningu do załatwiania bieżących spraw. Szybkie zakupy, spacer z psem, wyjście do kina… Nie jest to dobre przyzwyczajenie! Jeśli naprawdę chcesz zachować młodość swoich kicksów, pamiętaj o zamianie ich na inną parę, zanim wyjdziesz z sali gimnastycznej lub siłowni. Zasada jest prosta: na treningu noś tylko buty do ćwiczeń, na co dzień zaś noś buty lifestylowe. To samo tyczy Cię, jeśli jesteś biegaczem – do joggingu używaj tylko butów do biegania, a nie do chodzenia po osiedlu czy na imprezki.

 

  1. Używaj sznurowadeł!

 

Na koniec pamiętaj o tym, by zakładać swoje buty wiążąc je za pomocą sznurowadeł. Brzmi banalnie? Okazuje się, że większość z nas nie rozplątuje sznurówek i wciska stopy na siłę w cholewkę buta. Podobnie jest z ich zdejmowaniem. Przytrzymujemy jednym butem piętę drugiego i ciągniemy nogę na zewnątrz. To jest bardzo zły sposób na zdjęcie Twoich kicksów. Przytrzymując je brudnym butem za piętę tak naprawdę prawie nie oszczędzasz czasu, a niestety zużywasz je znacznie szybciej. Aby uniknąć rozciągania lub zginania się butów, poświęć więc kilka dodatkowych sekund, aby je rozwiązać i ręcznie usunąć – tak jak uczyła mama w przedszkolu.

Jeśli naprawdę nie możesz sobie pozwolić na oszczędzanie czasu (wiązania i rozwiązania), skorzystaj z modeli butów na rzepy lub butów wsuwanych – znajdziesz je na przykład w kolekcji kicksów marki Puma czy Vans.

Dajemy Ci gwarancję, że stosując tych parę tricków, żywot Twoich butów będzie trwać i trwać. Po tym też poznaje się dobrego sneakerheada, a przecież nim jesteś, prawda?