Najlepszy dodatek do Twoich kicksów? Czapka z daszkiem!

Trzeba przyznać jedno: czapki z daszkiem są najlepszym uzupełnieniem stylizacji ze sneakersami w roli głównej.

Te dwa dodatki modowe, jak żadne inne kształtują styl uliczny i są symbolami streetwearu w swojej najlepszej postaci. Jaka jednak historia stoi za popularnością czapki bejsbolówki i co dokładnie o niej wiemy?

Czapka z daszkiem stała się narodowym dobrem Ameryki. Zaczęła swoje życie jako osłona przeciwsłoneczna na boisku baseballowym, ale niedługo potem została przyjęta przez reklamodawców i polityków którzy chcieli gadżetów z przesłaniem. Została pokochana również przez muzyków chcących wyrazić jakieś oświadczenie i gwiazdy próbujące przejść na tryb incognito. W końcu została również pokochana przez tłumy i przejęta przez niejedną grupę kulturową. Co jeszcze powinniśmy o niej wiedzieć?

czapka-z-daszkiem

Nieco historii

Czapka bejsbolowa jest tak wszechobecna w kulturze amerykańskiej, że można ją nazwać narodowym kapeluszem Ameryki. Zbudowana z miękkiej czapki i sztywnego daszka, zazwyczaj jest regulowana z tyłu za pomocą plastiku, rzepu lub gumki. Czapka bejsbolowa jaką znamy dzisiaj wywodzi się z wcześniejszych czapek z rondem, popularnych pod koniec XIX wieku. Znamy ją z ilustracji Sherlocka Holmesa, czapek dżokejowych, wojskowych czapek nazywanych „pillbox” oraz z głów żeglarzy. Najwcześniejsze czapki baseballowe były jednak wykonywane z wełny ze skórzanym wzorem i były noszone wyłącznie przez baseballistów od połowy aż do końca XIX wieku. Wraz z nadejściem XX wieku to nakrycie głowy zjechało z boiska i trafiło do codziennych szaf. Dzisiaj czapka bejsbolowa jest noszona po to, by pokazać wsparcie dla danej drużyny, jako element mody lub sposób na przekazanie wiadomości, co widać chociażby na czerwonych czapkach tirówkach z napisem Make America Great Again, noszonych przez Donalda Trumpa i jego zwolenników.

Najwcześniejsze drużyny baseballowe

Baseball jako sport został wynaleziony w Ameryce około 1800 roku, a Liga Narodowa założona w 1876 roku. Wówczas nie noszono standardowych czapek. Gracze mieli zaś swobodę noszenia czapek z rondem, aby słońce nie padało im na oczy. Wielu z nich preferowało kapelusze ze słomianym rondem, ale i nie tylko. Oficjalny przewodnik baseballowy Spalding z 1888 roku pokazuje szeroką gamę czapek noszonych przez graczy baseballowych, w tym miękkie i twarde czapki. Czapka, którą znamy dzisiaj, zaczęła kształtować się na przełomie wieków: w latach 90. XIX wieku dodano do niej otwory wentylacyjne zaś jakiekolwiek logo pojawiło się na niej po raz pierwszy w 1901 r., kiedy drużyna Detroit Tigers umieściła obraz biegnącego pomarańczowego tygrysa z przodu swojego projektu czapki. Dłuższe daszki wprowadzono w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku, a sam daszek stał się również wtedy znacznie mocniejszy. Przód czapki stał się bardziej pionowy w latach 40. XX wieku, dzięki czemu front bejsbolówki stał się swoistym billboardem i nadał jej styl znanej nam dzisiaj czapki. W 2007 roku Liga Sportowa zmieniła standardową czapkę z wełny na taką poliestrową dla wygody graczy.

Czapka z daszkiem obecnie

Chociaż wygląd czapki z daszkiem nie zmienił się znacząco od lat 50. XX wieku, to znacznie zmienił się sam stosunek do niej. Możemy swobodnie wymienić co najmniej kilka powodów rosnącej popularności czapki baseballowej i jej akceptacji poza boiskiem. Gdy transmisja baseballu w telewizji pomogła temu sportowi stać się bardziej popularnym, fani zaczęli chcieć okazywać swoje wsparcie dla swoich drużyn właśnie za pomocą czapek. Co więcej, w latach 60. firmy rolnicze zaczęły zdawać sobie sprawę z potencjału czapek w zakresie gadżetów reklamowych i promocyjnych. Te – znane dziś jako czapki trucker – stały się coraz bardziej popularne w latach 70. i 80. XX wieku. W tym samym czasie czapki z daszkiem zostały bardziej docenione za ich rolę zasłaniania twarzy przed słońcem, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Moda z tego okresu rozprzestrzeniła się i wzmocniła pozycję czapki, pomagając jej stać się gadżetem modowym pozbawionym nacechowania konkretnej płci. Wreszcie noszenie czapek baseballowych przez gwiazdy telewizji i kina, takie jak Tom Selleck, postać MacGyvera z serialu o tej samej nazwie, i Tom Cruise w filmie Top Gun ugruntowało przejście czapki z daszkiem ze środka boiska do powszechnej mody.

czapka

Gdy czapka z daszkiem stała się elementem głównego nurtu, mężczyźni i kobiety zaczęli bawić się tym elementem ubioru, obracając go do tyłu lub na boki jako symbol osobistej ekspresji. Nakrycia głowy zostały następnie przyjęte przez muzyków, począwszy od raperów do punk rocka i piosenkarzy grunge w latach 90. XX wieku aż po gwiazdy popu i pokolenie MTV w 2000 roku. Gwiazdy zaczęły używać bejsbolówki obok okularów słonecznych jako sposobu na osłonięcie twarzy przed paparazzi. Wraz ze wzrostem popularności styl czapki z daszkiem przekroczył kolejne granice. Dla przykładu młodzi brytyjscy mieszkańcy klasy średniej przyjęli czapkę baseballową jako część standardowego ubioru na początku 2000 roku.

Dziś czapka z daszkiem lub czapka typu trucker są czasami noszone ironicznie lub jako dowód na przynależność do klasy robotniczej. Jednak marki modowe, takie jak A.P.C, Burberry, Brunello Cucinelli, Gucci i Kenzo, stworzyły wysokiej jakości wersje czapki z daszkiem i stopniowo wprowadzają ją do dziedziny luksusowej mody. I chociaż drogie modele czapki z daszkiem mogą sygnalizować pewien status, to właśnie przystępność zwykłej czapki bejsbolowej, a także jej długowieczność pomogły jej zostać częścią leksykonu nowoczesnego stylu.

Bez wątpienia również współgra ona doskonale z obuwiem sportowym. Nic nie pasuje tak dobrze do butów Nike czy Reebok jak odpowiednio dopasowana kolorystycznie bejsbolówka. Co ciekawe także to to, że coraz więcej sklepów ze sneakersami ma czapki z daszkiem znanych sportowych marek w swoim asortymencie, jak np. Sneakers by Distance. To dowód na to, że czapka z daszkiem i kicksy to nierozłączna para, która nigdy nie wyjdzie z mody. Co więcej, jeden element może podkreślać obecność drugiego i odwrotnie, co jest świetną modową zagrywką, którą zna każdy wielbiciel streetwearu.

czapka-z-daszkiem